KURUMSAL KOÇLUK EĞİTİMİ

Kurumsal Koçluk eğitimi neden almalı ve ya eğitim alanlar neden bizden alıyor? Öncelikle bunu netleştirmeliyiz.

Eğer bir işletmeniz varsa ve ya işletmenizde kar etmek istiyorsanız öncelikle işletmenin sahibi ve ya her kim yönetiyorsa bu konuda gerçekten bilinçli, bir hedefe dönük strateji oluşturması gerekir. Dolayısıyla biz kurumlara koçluk yaptığımızda kurumun kimliğinden ve kişiliğinden bahsediyoruz. Mesela Züleyha Kurt Eğitim ve Danışmanlık Merkezi bir kurumdur. Kurum olarak Züleyha Kurt’un kendisinden bağımsızdır. Yani kurumun kendisi bir kişilik ve kimliktir.

Tabi ki tek başına bir kurum nasıl kar elde eder sorusunun cevabı değildir koçluk. Çünkü kurumların tıpkı insanlar gibi ihtiyaçları var. Bazen kurumun bilgi ihtiyacı olur, bazen marka ihtiyacı olur. Kendisini göstermesi, Pazar yaratması ve markalaşması gerekir. Bazen bir insanın iç dengesini oluşturması gibi kurumunda kendi çalışanları içerisinde ekip çalışmasına ihtiyacı vardır. Yöneticisinden çay servisi yapan kişiye kadar aynı anlayışla ve aynı kültürle hareket eden bir kurum gerçekten hedefine çok hızlı ulaşır. Çünkü burada herkes aynı anlayışa sahiptir. İnsanlara bu anlayışı verdiğinizde ya da hizmet olarak biz verdiğimizde kurumdaki bütün ekip kurumun hedefine dönük, vizyonuna ve toplumsal yapıda sahiplenmiş olduğu misyona göre şekillenmesinin yol ve yöntemlerini işlerliğe sokmuş oluruz.

Kurumsal koçlukta en belirleyici olan şey, koçluk becerilerini özellikle kurumlara koçluk yapan gözle ele almasıdır. Önce analiz çıkartırız. Analizi çıkardıktan sonra güçlü olan yanları, zayıf olan yanları ve güçlendirilmesi gereken yanları belirleriz. Daha sonra bu konuda sorumlu ve yetkili olan kişilerle birlikte bir plan çıkartırız. Yani hedefi belirleyip hedefe uygun bir planlama yaparız. Bu planda aksayabilecek yanlar varsa bunları tespit eder ve koçluk olarak o noktalara özel olarak girip o noktaları güçlendiririz ve kurumun hedefine dönük ekip olarak hep birlikte dinamik bir şekilde hedefine doğru yol almasına yardımcı oluruz. Gerçekten bu hizmet aktif bir şekilde kurumun amacına hizmet ediyor mu etmiyor mu sorularını denetlemek, gözlemlemek veya detayları değiştirme noktasında kurumsal koçluk hizmeti alınabilir.

Kurumsal koçluk eğitimi alıp kurumlara koçluk yapmak isteyenler ile kurumsal koçluk hizmeti almak isteyenleri ayrı ele almalıyız. Çünkü kurumsal eğitimi alacak olan kişiler kurumlara koçluk yapacaklar, yani apayrı bir alan. Koçluk hizmetinin eğitimini almış olacaklar.

Kurumlarda koçluk yapmak isteyip onların hedeflerine ve stratejilerine dönük çalışmak isteyen gerçekten bu sektörde kurumsal koçluk konusunda uzmanlaşmak isteyen kişiler koçluk eğitimini bizden alabilirler.

Züleyha Kurt Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

İletişime Geçmek için..