Bilinçaltı, bizim otomatikleşmiş davranış kalıplarımızın tamamı ve daha fazlasıdır. Bize başvuran pek çok kişi değiştirmek istediği ve değiştiremediği pek çok davranış ve düşünce kalıplarından bahsederken, aslında bilinçaltında öğrenilmiş davranış kalıplarını değiştiremediğinden bahsetmektedir.

Değiştirilmesi zor olan bu kısım, mantığımızın durumu çözdüğü, anladığı ama değiştiremediği yanımızdır. Tam da bu noktada bilinçaltı kodlama devreye girer ve sizi arzuladığınız davranış değişimine götürür.

Her insanın bilinçaltı kodlama sistemi anne karnına düştüğü andan itibaren doğal olarak başlar. Bu insanın doğasına ait doğal,  kendiliğinden işleyen bir süreçtir. Yanı yapımız doğal olarak gelişir. Doğduğumuz andan itibaren geniş bir algı alanına sahibizdir. Çevrede olan pek çok uyarıcıyı alıp kaydetmeye başlarız. İşte bilinçaltımızın doğal kodlama sistemi böyle oluşur. Yaşadığımız her olay durum ve anın kayıtları bu geniş hafıza deposunda bize, duygularımıza ve davranışlarımıza, düşüncelerimize ve hatta ilerleyen yıllarda benlik tasarımımıza etki eder. Ve hatta benlik tasarımımızı oluşturur diyebiliriz.

Bilincimizin gelişimiyle ve yeni öğrenmelerimizle birlikte davranışlarımızda değişim yaratmakta zorlanma nedenimiz budur. Bilinçdışı bir kodlamayı bilinçle yani mantıkla değiştirmekte zorlanma sebebimiz budur.

Dolayısıyla bilinçaltı konusunda teknik olarak ustalaşmış kişilerle çalışmak, size, kendi bilinçaltı stratejinize bilinçli olarak müdahale etmenizin yolunu açar.

Bu gün tüm dünya nörobilim üzerinde ciddi çalışmalar yapmakta, elde edilen bilgiler teknik verilere dönüştürülerek kullanılmaktadır. Bu güne kadar doğal ve kendiliğinden oluşmuş olan bir nevi insan tasarımı desenleri gibi düşünün bunu, bundan sonra daha renkli net ve mutlu bir yaşam tasarımı oluşturmak üzere kullanılmaktadır, demek pekte abartı sayılmaz.

Bu nedenle kendi bilinçaltı, duygularınızın ve davranışlarınızın stratejisini öğrendiğinizde bir nevi neyi niçin yaptığınızı bilmek, insanın kendini bilmesinde önemli bir aşama ve adımdır.

Kendini tanımak, kendini bilmek isteyen her kişinin yolu artık buradan geçmektedir.

Siz de kendi yaşamınızın mimarisini yeniden kurabilirsiniz. Hatırlayın; hayatınızın başrol oyuncusu ve kahramanı her zaman sizsiniz.

Züleyha Kurt Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

İletişime Geçmek için..