Hızlı okuma eğitimleri genel olarak öğrencilerin tercihi olsa da çok fazla doküman okuyanların da alması gereken bir eğitimdir.

ETKİLİ VE ANLAYARAK HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

 1. Sınavlarda zamanı yetiştiremiyor musunuz?
 2. Sınavda, soruları anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz?
 3. Ders çalışırken ve kitap okurken, okuduğunu anlamakta zorlanıyor musunuz?
 4. Okurken çabuk sıkılıyor ve dikkatiniz mi dağılıyor?
 5. Ana fikri bulmakta güçlük mü çekiyorsunuz (Özellikle paragraf sorularında) ?
 6. Boş zamanların, ders çalışmaya yetmemesi mi söz konusu?

NİÇİN ETKİLİ VE ANLAYARAK HIZLI OKUMA:

 • BİLGİ ÇAĞINDA DAHA FAZLA BİLGİYE, DAHA KISA SÜREDE ULAŞMAK İÇİN
 • KALIN KİTAPLARI EN KISA ZAMANDA BİTİRMEK İÇİN
 • OKUMAYA VAKİT BULAMADIĞINIZ TÜM ESERLERİ OKUYABİLMENİZ İÇİN
 • YAVAŞ OKUYANLARIN HIZLI OKUYANLARDAN DAHA AZ ANLAMA ORANINA SAHİP OLDUĞUNU GÖRMEK İÇİN
 • SINAVLARDA SÜRE YETMİYOR PROBLEMİNİ ÇÖZMEK İÇİN
 • GÖZÜNÜZÜN DAHA AZ YORULMASINI SAĞLAMAK İÇİN

DAHA HIZLI OKUYARAK KENDİMİZE VAKİT KALMASINI SAĞLAMAK VE DAHA SAYILMAYACAK KADAR BİRÇOK NEDEN İÇİN HIZLI OKUMA EĞİTİMİ SİZİ BEKLİYOR!

NEDEN YAVAŞ OKUYORUZ?

Okuma hızımızın düşük olmasının nedeni yazıda baktığımız alandır. Her kelimeye tek tek baktığımızda her satır için ortalama 10 kez göz hareket ettirmek zorunda kalırız. Ama gözümüzün bakış açısı birden çok kelimeyi alabildiği taktirde bir satırlık kelimeyi 2 göz hareketine kadar indirebiliriz.

Göz çektiği fotoğrafları dilimizden yüzlerce defa süratli olarak beyine göndermekte ve beyin almaktadır. Sesli okuduğumuz zaman 200 kelime 1 dakikayla sınırlandığı için okuma hızımız çok daha hızlı olan beyin kapasitemize yetişememekte, arta kalan beyin kapasitemiz, boşluğu başka düşüncelerle doldurmaya çalıştığından odaklanmamız ve okuma etkinliğimiz azalmaktadır.

Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; her kelime üzerinde duraklar. Bu duraklamalar esnasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü kelimenin resmini çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre eder, bir araya getirir ve fikre ulaşır.

Okunmakta olan kelime gruplarını çok hızlı bir şekil de beyne rapor ederek çok kısa bir süre içerisinde algılanıp hazmedilmesini sağlayan bu teknikleri en önemli özelliğini bu madde sayesinde ortaya çıkarmaktadır. Hızlı okuma, dikkat eksikliği bulunan ve okuma sırasında konsantre olamayan insanlar için oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

HIZLI OKUMA NASIL DOĞDU

İkinci dünya savaşı sırasında Luftwafe (Alman Hava Kuvvetleri) uçakları Londra’yı gecegündüz bombalıyorlardı.İngiliz pilotlarının da yaklaşan uçağın,dostmu düşman mı olduğunu çok çabuk farketmeleri büyük önem taşıyordu. Ne var ki gözcüler ve pilotlar uçak amblemlerini seçmede geç kalıyorlar, bombalar düşmeye başlıyordu. Bu durumu önlemek için İngilizler Dr. Renshow’un buluşuyla; merceği saniyenin 25’te, 50’de ve 1002de biri hızla açılıp kapanan “TAKİSTOSKOP” dediğimiz aleti geliştirdiler. Bu çalışma sonucunda katılanların algılama hızları şaşırtıcı seviyelerde yükseldi.

Amerika daki eğitimciler bunu duyunca takistoskop aracını, kelime seçmeyi hızlandırmada denediler. Böylelikle “tembel göz” daha atık davranmaya ve gördüğü şekli daha hızlı olarak beyne yollamaya alıştı. Göz, başı sağa-sola çevirmeden de çok geniş bir alanı görebilmektedir. Bu çalışmalar geliştirilerek göz ucuyla görme gerçeği çıkarıldı. (Sinemaya gittiğinizde dikkat edin; o kocaman perde de film seyrederken başınızı sağa-sola çeviriyormusunuz, yoksa perdenin orta yerine bakıp tamamını mı görebiliyorsunuz)

Bu buluşlar geliştirilerek hızlı okumaya uygulandı ve tek tek kelimelere bakma yerine, satırın daha geniş bir bölümünü görmenin pekala mümkün olabileceğini ispat ettiler. böylece Hızlı okuma en etkili biçimini aldı.

► İlköğretim Grubu (8-14 yaş)

Jetoku (hızlıokuma ve anlama) alışkanlığını çocuğunuza erken yaşta kazandırmak, çocuğunuzun sağlam bir öğrenme temeli oluşturmasını ve okumayı sevmesini sağlayacaktır. Eğitim basamaklarını tırmanırken, öğrenim hayatında başarı için okuma ve öğrenme becerileri çok büyük önem taşımaktadır. Çocuklarımızın hızlı okuması, okuduğunu anlaması, anladığını yorumlayarak aynı zamanda dikkatini geliştirmesi hedeflenen bu programla, çocuklarımız sınavlarda 30-40 dk kadar zaman kazanacaklar.

 Lise & Üniversite Öğrencileri

Jetoku; okuma ve anlama hızınızı geliştirecek, lise ve üniversite hayatınız boyunca okumak zorunda kalacağınız yüzlerce sayfalık ders kitapları, ders notları, kitap vb.gibi çok daha kısa bir zaman içinde okuyup bitirmenizi sağlayacaktır. Ders çalışırken okumaya harcadığınız 1.5-2 saatlik zamanı 45-50 dakikaya indirebilir, sınav öncesi gece uykusuz kalmadan başarılı olabilir, sosyal yaşamınıza çok daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Tüm sınavda “30-40 dakika ekstra zaman” kazanırsınız.

► Yetişkin ve Meslek Grupları

Her gün çok sayıda rapor okuması gereken İş adamları, Bankacılar, Avukatlar vb meslek sahibi olan ya da olmayan herkes zamandan değerli hiçbir şeyin olmadığı günümüzün hızla değişen dünyasında okuma ve anlama hızınız 4 kata kadar geliştirecek ve yılda 40-45 gün fazladan zaman kazanacaksınız.

JETOKU EĞİTİMİ SONUNDAKİ KAZANIMLARINIZ…

► Jetoku ile okuma hızınız 4 kata kadar artacak.

► Metinleri “daha iyi anlayarak” okuyacak.

► Dikkat ve Konsantrasyon seviyeniz gelişecek.

► Daha hızlı okuyacağından, okuma sevgisi ve okuma alışkanlıkları kazanacak.

► Sınavlara hazırlanan öğrenciler, sınavlarda zamanı daha iyi değerlendirecek.

► Yılda toplam 40-45 gün fazladan zaman kazanacak.

► Biriken dosya, rapor, e-mailleri kısa zamanda okuyup değerlendirebilecek.

► Satın alıp okumaya fırsat bulamadığınız kitapları kısa zamanda okuyabilecek.

► Kişisel gelişiminizi büyük oranda hızlandırabilecek.

Kurumsal Giriş:

 

Öğrenci Girişi:

Bayi Girişi:

Züleyha Kurt Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

İletişime Geçmek için..